Wycieczka klasy IV i V

8 czerwca 2022 r.  uczniowie klasy IV i V brali udział w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni oraz Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Celem wycieczki było poznanie najstarszej zabytkowej kopalni soli w Polsce wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu windą górniczą na głębokość około 212 m pod ziemię. Następnie mieliśmy możliwość przejazdu elektryczną kolejką „Kuba”. Jej nazwa wzięła się od ostatniego konia, który ją ciągnął. Potem przenieśliśmy się w przeszłość do roku 1248, aby poznać pracę górników w tamtych czasach. Zwiedzaniu towarzyszyła nam ekspozycja multimedialna: powitanie przez ducha Cystersa, opowieści księcia Bolesława, króla Kazimierza Wielkiego oraz realistycznie wyglądający górnicy przy wydobyciu soli w tamtych czasach. Oglądaliśmy kieraty służące do wyciągania soli, bałwany solne ważące ponad 1 tonę, mieliśmy możliwość także poznać  jak działał system wentylacji. Zwiedzaliśmy piękną kaplicę św. Kingi.
Kolejną atrakcją był rejs łódką. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, pokonaliśmy odległość 120 m w zalanej solanką komorze. Przeprawa odbywała się  dwunastoosobowymi łodziami. Podczas rejsu podziwialiśmy piękno i surowość solnej komory. Tajemniczość miejsca, nastrojowe światło i dźwięk uderzających w taflę wody wioseł, pozwoliły przeżyć nam niezapomniane wrażenia!
W czasie wolnym mieliśmy okazję zagrać w piłkę nożną na podziemnym boisku sportowym w komorze Ważyn. Po zjedzeniu pysznego obiadu wyjechaliśmy windą górniczą na powierzchnię. Każdy kupił sobie małą pamiątkę, która będzie mu przypominała o przygodzie, jaką było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wyruszyliśmy do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, gdzie na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia. Ich zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Poznaliśmy tam tajniki fizyki. Mogliśmy sami wykonać ciekawe doświadczenia z dziedziny optyki, hydrostatyki, akustyki i mechaniki. Nie zabrakło czasu na rekreację. Świetnie bawiliśmy się w części rozrywkowej ogrodu. To był pożytecznie i wesoło spędzony czas.