Wycieczka klas V i VI

21 października 2022 r. klasy V i VI pod opieką wychowawców uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Chęcin, która odbyła się w ramach Programu Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę”.

Pierwszą atrakcją było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych – stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Dokładnie 50 lat temu, 21 października 1972 r., została ona udostępniona dla turystów. W reportażu, przygotowanym z tej okazji przez TVP Kielce, wzięło udział kilkoro uczniów z klasy V. Został on wyemitowany tego samego dnia wieczorem. Pozostanie na zawsze w pamięci zwiedzających czar miejsca, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda.

https://kielce.tvp.pl/…/jaskinia-raj-od-50-lat-zachwyca… osob?fbclid=IwAR2CzAKLWvM8QuKST2DJPUNt-4VsWBAOWP_ldtu-7kBIDCTomkEd4RH-TWA

Po obejrzeniu jaskini uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Neandertalczyka – niesamowitego miejsca, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka neandertalskiego z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Największy podziw wzbudziła naturalnych rozmiarów replika mamuta, o imponującej wysokości 3,5 m oraz blisko 6 m długości.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach. Uczniowie poznali historię i legendy dotyczące tej budowli. Niektórych szczególnie zaintrygowało miejsce związane ze średniowiecznymi torturami oraz zamkowy skarbiec. Chętni weszli na wieżę, skąd podziwiali przepiękną panoramę okolicy. Schodząc z zamkowego wzgórza młodzi ludzie oglądali posągi wojowników i królów Polski związanych z chęcińską twierdzą.

Ostatnim punktem programu było podziwianie okazałego pomnika przyrody, jakim jest dąb „Bartek” w Zagnańsku.

Wycieczka była ciekawa. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń.