Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września. Warto wspomnieć, że inicjatywa tego nietypowego święta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin tej zasłużonej Polki.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z inicjatywy biblioteki szkolnej w klasach II – VIII zorganizowano konkurs „Mistrz głośnego czytania”. Zadaniem uczestników konkursu było    wybranie ciekawego fragmentu z dowolnej książki, niebędącej lekturą, najlepiej wypożyczonej ze szkolnej biblioteki i głośne przeczytanie go na forum klasy podczas lekcji języka polskiego lub edukacji polonistycznej w klasie II i III. Wybrani przez polonistów mistrzowie i wicemistrzowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Ponadto w bibliotece szkolnej cyklicznie odbywają się poranki czytelnicze, podczas których nauczyciele bibliotekarze czytają dzieciom oczekującym na zajęcia fragmenty ciekawych książek.
Wszyscy wiemy, że czytane książki rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Święto warto więc obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 15 minut, będzie to duży sukces.