Gminne obchody 3 Maja i Święta Flagi „Połączeni historią”

29 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 w Domu Ludowym w Głowience odbyły się Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Była to wieczornica, pełna wzruszeń i refleksji nad historią,współczesną Polską, demokracją i wolnością. 

Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Benedykta Wierdaka w Głowience – Iwona Topolska, pięknym przemówieniem na temat świąt wypadających na początku maja oraz serdecznym powitaniem licznie przybyłych gości. Następnie głos zabrała Wójt Gminy Miejsce Piastowe –Dorota Chilik, która w ciepłych słowach podkreśliła rangę symboli patriotycznych oraz drogę rodaków po wolność. Wystąpiła także Zastępca Wójta –Magdalena Hec-Mrozek, odczytując list od Grzegorza Nieradka–Doradcy Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejno nastąpiła projekcją ciekawego filmu patriotycznego,,Nasza Historia, Nasza Ojczyzna”, wykonanego przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym, a po nim wyjątkowy spektakl słowno-muzyczno-taneczny „Połączeni historią”, w wykonaniu uczniów z kółka teatralnego „Karpiele” ze Szkoły Podstawowej w Głowience, przygotowanych pod czujnym okiem nauczycieli: Agnieszki Turek i Marzeny Zajdel, we współpracy z Wojciechem Ryglem.

Wystawiona sztuka, przedstawiająca telewizyjną podróż do Polski, Rosji i Francji w roku 1791, nie naruszała podstawowych faktów historycznych, lecz pozwoliła we współczesnej epoce odkryć przeszłość na nowo.Piękny koncert patriotyczny, przeplatany układami tanecznymi, recytacją wierszy i gościnnym pokazem tancerzy – Weroniki Czub i Kajetana Juszczyka ze Studio Tańca „Gracja” w Krośnie, wzbogacił widowisko. W programie zostało też uczczone drugie święto wypadające 3 maja – Matki Bożej – Królowej Polski.

Całe przedstawienie, w ciekawej scenerii, z dobrymi rekwizytami i wspaniałym strojami młodych aktorów, zbudowało wzruszający i podniosły nastrój. Poza tym nie zabrakło miejsca na humorystyczne, historyczne wątki.

Ostatnim elementem uroczystości było wypuszczanie symbolicznego ,,Światełka pokoju” – białych i czerwonych lampionów, unoszących się wysoko nad głowami uczestników obchodów. Tu za techniczne wsparcie odpowiadała OSP Głowienka. Uroczystości towarzyszyła wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych, wykonanych w gminnym konkursie, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Łężanach, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała”. Kotyliony dla gości wykonały Panie z przedszkola w Głowience, pyszny poczęstunek, zasponsorowany przez Wójta Gminy Miejsce Piastowe, przygotowały Panie z kuchni SP Głowienka, zaś ciasta upiekły mamy uczniów z Głowienki. Imprezę prowadziła Pani Izabela Drobek. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Miejsce Piastowe, Szkoła Podstawowa im. Benedykta Wierdaka w Głowience, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.
https://drive.google.com/drive/folders/1Xmet-JzvUZXjOhlkpjaos_7jUJ9oaVuj?usp=sharing