Wieczornica patriotyczna

10 listopada 2021 r. w Domu Ludowym w Głowience miała miejsce uroczysta, środowiskowa wieczornica patriotyczna z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.30 złożeniem pięknych wieńców z biało – czerwonych kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem ofiar I i II wojny światowej w centrum Głowienki oraz ofiar I wojny światowej przy moście. Hołd poległym w walce za Ojczyznę oddali przedstawiciele Gminy Miejsce Piastowe na czele z panią wójt Dorotą Chilik oraz przedstawiciele społeczności Głowienki.

Następnie organizatorzy uroczystości: sołtys pani Teresa Sirko i dyrektor szkoły pani Iwona Topolska, w gościnnych murach sali Domu Ludowego, rozpoczęły główną część wieczornicy. Panie w ciepłych słowach powitały przybyłych gości, po czym zaprosiły na  wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny „Pisk białego orła”, w wykonaniu uczniów z klas VII i VIII  Szkoły Podstawowej w Głowience, przygotowanych pod czujnym okiem nauczycieli: Agnieszki Turek i Marzeny Zajdel, we współpracy z Wojciechem Ryglem.

Wystawiona trzyaktowa sztuka, wzbogacona tańcem i pięknymi piosenkami, w ciekawej scenerii, z dobrymi rekwizytami i wspaniałym oświetleniem, wiernie oddała realia życia w 1914 r. i zbudowała wzruszający oraz podniosły nastrój. Fabuła przedstawienia osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, przeżywającej wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ponadto gospodarze domu ukrywali pod swoim dachem poetę, który odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski stał się biały orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność.

Występ dostarczył publiczności wielu wrażeń i emocji. Był tak bardzo wzruszający, że w oku niejednej osoby pojawiła się łza. Wszyscy zgromadzeni gromkimi brawami podziękowali wykonawcom tego niesamowitego przedstawienia. Uczyniła to również pani wójt, która nie kryjąc wzruszenia, podkreśliła swą dumę z utalentowanej młodzieży i wyraziła wdzięczność za trud włożony w przygotowanie widowiska.

Po występie nastąpiła krótka przerwa, w czasie której panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Głowience częstowały gości pysznym żurkiem z chlebem oraz ciastkami z kawą lub herbatą.

Ostatnim punktem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a po nim Msza Święta za Ojczyznę, odprawiona w Parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Głowience.

Wieczornica patriotyczna z pewnością pozostanie w pamięci każdego uczestnika uroczystości. Cały wieczór w Głowience panowała odświętna i podniosła atmosfera. Nie zabrakło wzruszenia oraz głębszej refleksji nad dziejami naszego kraju.  

M. Zajdel