Pasowanie na czytelnika

3 marca 2022 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji uczennice klasy IV przygotowały program artystyczny, który wprowadził dzieci w magiczny świat „Bibliotekolandii”.  Przed wejściem do biblioteki czekał na pierwszaków paź królewski, który poinformował ich, że ceną wejścia do krainy jest zdobycie biletu wstępu. Zapłatą za niego było udzielenie poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie. Następnie uczestnicy zostali przeniesieni w  baśniowy świat książek. Król Księga, Królowa Książka i Księżniczka Książeczka opowiedzieli im o swoim „królestwie”, zaprosili do jego zwiedzenia oraz sprawdzali wiedzę młodych czytelników ze znajomości bajkowych rekwizytów. W nagrodę za poprawne odpowiedzi księżniczka poczęstowała wszystkich ciasteczkami, z których była zbudowana chatka Baby Jagi.
W dalszej kolejności chłopcy, podczas „narady” z królową, podawali propozycje dotyczące właściwego zachowania się w bibliotece, natomiast dziewczynki wraz z księżniczką zastanawiały się jak należy dbać o książki. Dzieci zobowiązały się do  przestrzegania opracowanych zasad oraz regulaminu biblioteki, z którym zostały zapoznane przez nauczyciela bibliotekarza.
Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie księgą zwaną encyklopedia, którego dokonała pani bibliotekarka. Na pamiątkę tego wydarzenia pełnoprawni czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło”, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Młodym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do biblioteki, gdzie zawsze będą mile widziani.