,,O Bieszczadach wiem prawie wszystko”

          W piątek 23 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły Filip Jurczyk i Jakub Jurasz wraz z opiekunem Mariolą Tys wzięli udział III etapowym Wojewódzkim Konkursie ,,O Bieszczadach wiem prawie wszystko”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Stefana Myczkowskiego w Czarnej. Filip Jurczyk z 223 punktami zajął pierwsze miejsce, natomiast Jakub Jurasz z 221 punktami miejsce drugie.
Konkurs składał się z dwóch etapów: pierwszy polegał na rozwiązaniu bardzo trudnego testu, obejmującego wiedzę z rejonu Bieszczadów i Gór Sanocko – Turczańskich. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli godzinę zegarową. Po sprawdzeniu testów wyłoniono najlepszą dziesiątkę, która zakwalifikowała się do II etapu i w części finałowej walczyła o najwyższe lokaty. Część finałowa miała charakter otwarty i odbyła się w obecności wszystkich uczestników konkursu, opiekunów, rodziców oraz zaproszonych gości.

O Bieszczadach str szkoły

galeria zdjęć

Każdy z finalistów miał za zadanie m. in. wykazać się umiejętnością opowiadania legendy związanej z Bieszczadami, rozpoznać bieszczadzkie rośliny, zwierzęta, cerkwie, zabytkowe obiekty, wykazać się znajomością historii, ortografii, etnografii, geografii, turystyki, literatury, jak również wykazać się znajomością mapy (w minutę mieli odnaleźć wylosowany szczyt, rzekę i miejscowość). Nasi uczniowie jako jedyni uczestnicy konkursu i w wyśmienitym czasie (10 i 12 sekund) zaznaczyli 3 wylosowane zagadnienia.
Filip i Kuba wspaniale rozwiązali testy II etapu konkursu i z ponad 20 punktową przewagą przeszli do finałowej dziesiątki. Podczas finału doskonale sobie poradzili z naprawdę trudnymi i wszechstronnymi pytaniami. Konkurs trwał bardzo długo i zakończył się po godzinie 2000, ale warto było czekać na finał. Nasi uczniowie otrzymali nagrody w formie wydawnictw książkowych oraz duże turystyczne plecaki. Uczniów do konkursu przygotowała mgr Mariola Tys.