XII Wojewódzki Rajd ,,Po Bezdrożach”

         W dniach 16 – 18. 05. 2019 r. odbył się XII Wojewódzki Rajd ,,Po Bezdrożach …”. Uczestnicy przybyli z różnych stron województwa podkarpackiego. Organizatorem całego przedsięwzięcia była Mariola Tys, która zapewniła dla wszystkich uczestników noclegi, wyżywienie, przejazdy, nagrody i dyplomy w konkursach, pełniła funkcję przewodnika na trasach rajdowych, a także opracowała testy konkursowe.

 

galeria zdjęć

Pierwszy dzień rajdu rozpoczął się od powitania wszystkich drużyn przy dukielskim ratuszu, po czym wszyscy udali się na wędrówkę pieszą na najwyższy szczyt w grupie wzgórz zwanych Górami Iwielskimi – na wzgórze Franków (534). Uczestnicy rajdu poznali przejmującą historię tych terenów, dowiedzieli się o prowadzonych tu w 1944 roku walkach podczas tzw. ,,Operacji dukielsko – preszowskiej” oraz mieli okazję podziwiać rozległą panoramę Beskidu Niskiego. Następnie zwiedzili zabytkowy rynek dukielski, Muzeum Historyczne, cmentarze z I i II wojny światowej oraz kościół OO. Bernardynów. W schronisku PTSM w Dukli była baza noclegowa. W godzinach wieczornych odbył się konkurs piosenki turystycznej oraz oceniony został konkurs plastyczny na plakat o tematyce antyuzależnieniowej ,,Nałogom mówimy NIE”.
W drugim dniu rajdu uczestnicy odbyli pieszą wędrówkę na górę Cergowa (716 m n.p.m). Dzięki opowieściom prowadzącej wycieczkę pani Marioli, uczestnicy poznali dzieje dawnych mieszkańców Beskidu Niskiego, dowiedzieli się o otaczającej ich przyrodzie. Wspólna wędrówka pozwoliła również na zawiązywanie przyjaźni pomiędzy uczestnikami. Po przyjściu do schroniska, po obiedzie, odbyły się konkursy: ekologiczny, krajoznawczo – przyrodniczy, wiedzy o PTSM, które zostały rozegrane w kategorii szkół podstawowych i klas VII, VIII i III gimnazjum.
W sobotę po śniadaniu odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie rajdu, podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursów, laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i wspaniałe nagrody (m.in. plecaki, śpiwory, głośniki, turystyczne suszarki do włosów, karty pamięci do telefonów, kocyki turystyczne, piękne albumy, przewodniki, mapy i wiele innych). Nagrody i podziękowania otrzymali również opiekunowie grup. Wspaniała słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom przez wszystkie trzy dni rajdu.
Nasi uczniowie po raz kolejny zajęli wszystkie czołowe miejsca w konkursach:
Konkurs krajoznawczo – przyrodniczy ( indywidualny): kategoria klasy IV – VI
I miejsce : Jakub Jurasz
II miejsce : Mateusz Jurczyk
Konkurs krajoznawczo – przyrodniczy (drużynowy): kategoria klasy IV – VII
I miejsce – Jakub Jurasz, Mateusz Jurczyk, Filip Jurczyk
Konkurs krajoznawczo – przyrodniczy ( indywidualny): kategoria klasy VII, VIII i III gimnazjum
I miejsce : Filip Jurczyk
Konkurs ekologiczny: kategoria klasy VII, VIII i III gimnazjum
I miejsce : Amelia Biały
Konkurs wiedzy o PTSM: kategoria klasy VII, VIII i III gimnazjum
II miejsce : Julia Wasik
Konkurs plastyczny:
I miejsce – Wiktoria Guzik, Anastazja Miałkowska
Konkurs piosenki turystycznej:
II miejsce – Amelia Biały, Julia Wasik, Patryk Szajna