XI Wojewódzki Rajd ,,Po Bezdrożach …”

         W dniach 24 – 26. maja 2018 r. odbył się XI Wojewódzki Rajd ,,Po Bezdrożach …”, w którym uczestniczyło 60 osób. Uczestnicy przybyli z różnych stron województwa podkarpackiego, m.in. Trześniowa, Leska, Faliszówki, Czarnej Górnej i Głowienki. Organizatorem całego przedsięwzięcia byli Mariola i Janusz Paweł Tys, którzy zapewnili dla wszystkich uczestników noclegi, wyżywienie, przejazdy, nagrody i dyplomy w konkursach, pełnili funkcję przewodnika na trasach rajdowych, a także opracowali testy konkursowe. Pierwszy dzień rajdu rozpoczął się wycieczką pieszą. Trasa prowadziła szlakiem czerwonym z Trzciany do pustelni Św. Jana ,,Zaśpit” na górze Garb, a następnie szlakiem żółtym do Dukli, gdzie w schronisku PTSM była baza noclegowa. W późnych godzinach wieczornych na dukielskim rynku odbył się konkurs piosenki turystycznej i patriotycznej.

Po Bezdrożach na str

 galeria zdjęć

W drugim dniu uczestnicy rajdu udali się do ,,Złotej Studzienki”, a następnie zdobyli górę Cergową (716 m n.p.m.). Po zejściu ze szlaku zwiedzili zabytkowy rynek dukielski, Muzeum Historyczne i Zespół Podkarpackich Parków Krajobrazowych. Dzięki opowieściom prowadzących przewodników poznali przejmującą historię terenów Beskidu Niskiego oraz jego mieszkańców, dowiedzieli się o otaczającej ich przyrodzie. Wspólna wędrówka pozwoliła również na zawiązywanie przyjaźni pomiędzy uczestnikami. Po przyjściu do schroniska odbyły się konkursy: przyrodniczo – ekologiczny, krajoznawczo – przyrodniczy, wiedzy o PTSM i plastyczny.
W sobotę po śniadaniu odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie zlotu, podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursów. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i wspaniałe nagrody (plecaki, śpiwory, POWERBANKI, kocyki turystyczne, piękne albumy, przewodniki i wiele innych). Nagrody i podziękowania otrzymali również opiekunowie grup oraz zaproszeni goście. Wspaniała słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom przez wszystkie dni rajdu.
Nasi uczniowie po raz kolejny zajęli same czołowe miejsca w konkursach:
• w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Beskidzie Niskim – I miejsce – Filip Jurczyk, II miejsce – Mateusz Jurczyk, IV miejsce – Amelia Biały
• w drużynowym Wojewódzkim konkursie przyrodniczo – ekologicznym – I miejsce – SP Głowienka (Filip Jurczyk, Mateusz Jurczyk, Amelia Biały)
• w Wojewódzkim konkursie przyrodniczo – ekologicznym – II miejsce – Lena Buczyńska
• w konkursie wiedzy o PTSM – I miejsce – Julia Wasik
• w konkursie piosenki turystycznej i patriotycznej – I miejsce – Amelia Biały, Lena Buczyńska, Julia Majerska, Aleksandra Wiszniewska, Julia Wasik, Klaudia Kubit
• w konkursie plastycznym – III miejsce – Klaudia Kubit, Julia Majerska