Pasowanie na czytelnika

       Uczniowie klasy pierwszej bardzo lubią spędzać czas w bibliotece szkolnej. Oglądają książki, czasopisma, mogą zagrać w odpowiednie dla nich gry komputerowe. W bibliotece mogą też poczekać na zajęcia, porozmawiać z kolegami, poznać dzieci z innych klas. Wszyscy pierwszoklasiści wiedzą jednak, że biblioteka to miejsce gdzie wypożycza się książki. W naszej szkole jest zwyczaj, że dzieci z klasy pierwszej są uroczyście przyjmowane do grona czytelników. Ma to miejsce zwykle w lutym, kiedy dzieci znają już większość liter. Tak też było i w tym roku szkolnym. 12 lutego odbyła się uroczystość „Pasowania na czytelnika”.

 

Najpierw zaprosiliśmy do klasy panią bibliotekarkę. Pani Iwona Topolska wprowadziła uczniów w świat książek. Podczas zajęć były zagadki, układanki, rebusy dot. książek i znanych dzieciom bajek. Dzieci mówiły również z czym kojarzy im się biblioteka, formułowały prośby książek kierowane do czytelników. Bardzo szybko minęła pierwsza część uroczystości. Na drugą poszliśmy do biblioteki. Tam pani Iwona Topolska opowiedziała dzieciom o tym jakie książki są w naszej bibliotece, jakie są zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, gdzie można szukać odpowiednich dla dzieci książek. Po tych informacjach odbyło się pasowanie na czytelnika każdego ucznia z pierwszej klasy. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom, została założona karta czytelnika oraz każde dziecko wypożyczyło sobie pierwszą książeczkę. Na zakończenie uroczystości nowi czytelnicy biblioteki złożyli ślubowanie prawdziwego czytelnika. Pamiątkowe zdjęcie i słodkie małe co nieco zakończyło to ważne dla dzieciaków wydarzenie. Po powrocie do klasy uczniowie wkleili sobie do zeszytów informacje, które otrzymali od pani bibliotekarki, oraz otrzymali od niej zadanie. Pani Topolska poprosiła, by dzieci zrobiły laurkę dla biblioteki, oraz ogłosiła konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki.
Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą dziękują pani Iwonie Topolskiej z zorganizowanie i przeprowadzenie uroczystości.
Razem z panią bibliotekarką zachęcamy dzieci do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki i czytania, bo to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Wychowawca klasy- Celina Gorczyca