Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj odbywa się to w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet.
Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
15 marca 2021 roku był wyjątkowym dniem dla uczniów klasy pierwszej. Tego dnia w szkolnej bibliotece odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika.  W przygotowaniu uroczystości ważną rolę odegrała pani Iwona Topolska, która przygotowała dla dzieci wiele niespodzianek. Dzięki niej uczniowie poznali szkolną bibliotekę i jej księgozbiór oraz zasady wypożyczania książek. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Bezbłędnie odgadli zagadki dotyczące bohaterów znanych bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów i wręczyła dyplom. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książeczki i zakładki, które będą im przypominały o tym wydarzeniu.
Spotkanie z biblioteką szkolną było wyjątkowo uroczyste, a pierwsza wypożyczona książka na długo zostanie zapamiętana przez dzieci.

                                                                                                                  Jolanta Wójcik