Nasza Szkoła Pamięta…

      Szkoła Podstawowa w Głowience przystąpiła do akcji „Szkoła Pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest, aby w roku ważnych dla narodu polskiego wydarzeń – 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią własnej miejscowości czy regionu.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w podejmowane działania.

 

galeria zdjęć

 25 października członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką nauczycieli Celiny Gorczycy i Iwony Topolskiej porządkowali miejsca pamięci, poświęcone mieszkańcom Głowienki poległym w czasie I i II wojny światowej. Dzieci świetlicowe pod opieką pani Agnieszki Turek zapaliły znicze i złożyły pod pomnikami wiązanki kwiatów. Uczniowie poszczególnych klas razem z wychowawcami udali się na parafialny cmentarz, gdzie odwiedzili groby zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Dzieci zapaliły znicze i odmówiły modlitwę za tych, którzy odeszli już do wieczności. W grobowcu o. Franciszkanów spoczywa o. Stanisław Jarosz, który należał do Związku Sybiraków Polskich – o nim też szkoła pamięta… W poniedziałek przed Uroczystością Wszystkich Świętych, przedstawiciele społeczności szkolnej wraz z dyrektorem Krzysztofem Romanem i Iwoną Topolską, odwiedzili grób patrona naszej szkoły Benedykta Wierdaka oraz groby zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły znajdujące się na cmentarzu w Krośnie. Odmówiono modlitwę i zapalono znicze, które są wyrazem pamięci o ludziach związanych z naszą szkołą. Dyrektor zaprowadził też uczniów pod pomnik Żołnierzy Września 1939 i pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam również zapalono znicze i chwilą ciszy uczczono pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. Po powrocie do Głowienki uczniowie wraz z dyrektorem złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar I wojny światowej przy moście oraz przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Głowienki, którzy zginęli czasie I i II wojny światowej.

Zachęcamy wszystkich, aby w najbliższych dniach przystanąć na chwilę w miejscach pamięci i wspomnieć w modlitwie tych, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę.

„Dla tych, co odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze

kołysze wiatr, dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo

jesienne u góry. Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada

i dla nich ten dzień, pierwszy listopada…

Pamiętamy i będziemy pamiętać…

Społeczność szkoły