Majowe Święto 2019

       We wtorek, 30 kwietnia 2019 roku, w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Doroty Hejnar przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Słowem i pieśnią młodzież przybliżyła wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Było to wielkie święto państwowe także w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Powaga treści, pieśni patriotyczne oraz piękna dekoracja, wykonana przez panią Mariolę Pęcherek, sprawiły, że zarówno młodsi jak i starsi uczniowie z uwagą obejrzeli występ.

 

galeria zdjęć