Głowienka znów na pierwszych miejscach podium!!!

        W dniach 25 – 28 września 2019 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego PTSM ,,Wędrowiec” wraz z opiekunem Mariolą Tys, wzięli udział w XLII Wojewódzkim Zlocie Młodzieży PTSM w Bieszczadach. Wędrując górskimi szlakami uczniowie mieli okazję podziwiać walory krajoznawczo – przyrodnicze Bieszczadów, poznać dziedzictwo historyczne tych terenów, pogłębić wiedzę o tematykę regionalną i ekologiczną, nawiązać współpracę i zawiązać przyjaźnie pomiędzy kołami turystycznymi oraz kształtować postawy i nawyki do uprawiania turystyki kwalifikowanej, aktywnego wypoczynku po nauce i kultury wycieczkowania. Udział w konkursach organizowanych podczas zakończenia Zlotu dały możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności krajoznawczo – turystycznych i ekologicznych. Organizowane imprezy krajoznawczo turystyczne są pomocne dla szkoły w realizacji edukacji regionalnej, pro zdrowotnej i ekologicznej.

 

 galeria zdjęć

Pierwszy dzień rajdu to przejście 13 – kilometrową ścieżką historyczno – przyrodniczą ,,Trzy Kultury”, podczas której nasi młodzi turyści mogli odwiedzić m.in. kirkut, ruiny synagogi, starą szkołę żydowską, cerkwisko i cmentarz greckokatolicki, stare bojkowskie chyże, neogotycki kościół, miejsce gdzie kręcono zdjęcia do filmu ,,Pan Wołodyjowski” oraz kilka punktów widokowych z tablicami informującymi o bieszczadzkiej florze i faunie. W drugim dniu rajdu uczniowie zdobyli Trohaniec (939 m n.p.m.) – najwyższy szczyt najdalej na północ wysuniętego pasma Bieszczadów – Otrytu. Bazą noclegową było Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lutowiskach. W trzecim dniu wszystkie grupy zlotowe spotkały się w schronisku ,,Bieszczadnik” w Lesku. W godzinach popołudniowych odbyły się konkursy, a w godzinach wieczornych wszyscy uczestnicy zlotu udali się do leskiego Domu Kultury, aby uczestniczyć w przesłuchaniach Wojewódzkiej Giełdy Piosenki Turystycznej oraz w multimedialnym konkursie krajoznawczym – „Moja mała Ojczyzna”.
W sobotę w Domu Kultury odbyło się podsumowanie i zakończenie zlotu, podczas którego ogłoszone zostały wyniki konkursów, laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz dyrektora leskiego Centrum Edukacji i Sportu. W XLII Zlocie Młodzieży PTSM w Lesku wzięło udział około 150 uczestników, reprezentujących szkoły podstawowe województwa podkarpackiego.

Sukcesy członków Szkolnego Koła PTSM ,, Wędrowiec”:

Indywidualny Wojewódzki Konkurs Krajoznawczo Turystyczny: I miejsce – Mateusz Jurczyk, II miejsce – Filip Jurczyk, III miejsce – Jakub Jurasz

Drużynowy Wojewódzki Konkurs Krajoznawczo Turystyczny: I miejsce – Jakub Jurasz, Filip Jurczyk, Amelia Biały

Wojewódzki Konkurs Ekologiczny: I miejsce – Julia Wasik

Wojewódzki Konkurs wiedzy o PTSM i SSM: I miejsce – Patryk Szajna, III miejsce Julia Jurasz

Wojewódzki Konkurs Multimedialny ,,Moja mała Ojczyzna”: II miejsce – Jakub Jurasz, Maksymilian Kopciuch

Gratulacje dla tej wspaniałej grupy młodych krajoznawców!

Uczniów do konkursów przygotowała Mariola Tys